Air_Condithioning/Chiller


 

چیلرهای  صنعتی          چیلرهوایی،چیلرصنعتی،چیلررفت و برگشت،چیلراسکرو،چیلر ابزوربشن،چیلرجذبی،دستگاه خنک کن،خنک کن،

1. چیلر اسکرو یا رفت وبرگشتی


ظرفیت چیلر از 3 تن تا ظرفیتهای حدود 2000 تن و بالاتر طراحی و ساخته می شوند.

در رطوبت بالای 90% و دمای 55 درجه فقط چیلر مورد استفاده قرار میگیرد.

کندانسور هوایی برای مناطق با رطوبت بالا و در نزدیکی دریـا برای چیلر ها مورد استفاده قرار می گیرد .

این چیلر ها مناسب برای کاربردهای سنگین صنعتی این چیلر ها طراحی و ساخته شده توسط متخصصین تبرید

 

 

2.چیلر ابزوربشن(جذبــی)

 
خنک کن یا چیلر جذبی بر اساس فرآیند شیمیایی در محیط خلاء موجب جذب گرما و تولید سرما می شود. در چیلر های جذبی ماده مبرد آب است که تحت فشار بسیار پایین و در دمای کم تبخیر شده و گرمای تبخیر را از سیال ثانویه یعنی آب در گردش در سیستم سرمایش می گیرد و بخارهای حاصل از این فرایند توسط ماده جاذبی جذب می شود.

 

 • این چیلر ها در مناطقی که انرژی طبیعی و مصرفی مانند گاز طبیعی موجود می باشد استفاده میشود .
 • ظرفیت چیلر از 3 تن الی 6000 تن
 •  این چیلر ها بیشتر در مناطق دور از دریــــــا استفاده می گردد.
 • کندانسور آبی درمناطق خشک برای این چیلر ها مورد استفاده قرار می گیرد .
 •  توانایی رسیدن به منفی 100 درجه فارنهایت در این چیلر ها
 •  این چیلر ها مناسب برای کاربردهای سنگین صنعتی
 •  این چیلر ها طراحی شده و ساخته شده توسط متخصصین تبرید
   

  سیستم های بخار بازیابی

 • متراکم و بازیابی سیستم
 •  استفاده یا نیتروژن مایع یا گاز مبرد
 •  بر طبق نیازهای مشتری طراحی و ساخته می شود.
 
چیلر هامهمترین قسمت سیتسم های برودتی بوده و کاربرد زیادی در صنایع مختلف دارند. با توجه به تنوع موجود اشری برای انتخاب بجا و مناسب چیلر، مواردی را ذکر کرده که باید در انتخاب چیلر به آنها توجه نمود. در این مقاله به تحلیل و تکمیل این موارد پرداخته شده است تا دید نسبتاً کاملی از عوامل موثر در انتخاب چیلر ها بوجود آید. با توجه به بررسی های انجام شده توصیه شده است که در مواردی که امکان استفاده از سیستم های تولید همزمان برق و گرمایش وجود دارد و یا هدر رفت انرژی داریم از چیلر های جذبی استفاده شود و در مواردی دیگر بنابر نوع انرژی مصرفی واحد صنعتی، نوع چیلر را مشخص کنیم. علاوه بر این استفاده از سیستمی ترکیبی متشکل از چیلر تراکمی و جذبی نیز توصیه می شود. در اینصورت می توان هم از مزایای چیلر های جذبی استفاده نمود و هم معایب آن را توسط چیلر تراکمی پوشاند.
 

1- مقدمه

از چیلر به عنوان قلب سیستم های سرمایشی می توان نام برد. استفاده از چیلر در سیستم های برودتی صنایع مختلف اعم از پالایشگاه ها و سردخانه ها تا سیستم های تهویه مطبوع گسترش یافته است. به همین دلیل تحقیقات زیادی روی سیکل های ترمودینامیک آنها صورت گرفته که باعث بوجود آمدن تنوع در آنها شده است. در حال حاضر از انوع مختلف چیلر در صنعت استفاده می شود. با توجه به خصوصیات انواع چیلرها، استفاده صحیح و بجا از آنها دارای اهمیت زیادی می باشد. بدین منظور باید این گستره را بخوبی شناخت و بر ویژگی ها و معایب هر یک آگاهی یافت تا بتوان با توجه به نیاز های پروژه بهترین انتخاب را داشت. اشری برای انتخاب صحیح چیلر ها پیشنهاداتی دارد که نیازمند بازنگری و تکمیل برای شرایط موجود در صنعت ایران می باشد. بدین منظور ابتدا لازم است چیلر ها را دسته بندی کرده و سپس به تحلیل پیشنهادات اشری پرداخته شود.
 

2- تقسیم بندی چیلر ها

چیلر ها را به چندین روش و بر اساس جنبه های مختلف میتوان تقسیم بندی نمود، مثلاً بر اساس محدوده توان کاری، نحوه خنک کاری کندانسور، چرخه ترمودینامیکی و ... در اینجا به دسته بندی چیلر ها در موارد کاربردی در صنعت پرداخته میشود.
چیلرها از نظر چرخه ترمودینامیکی به دو دسته اصلی جذبی و تراکمی تقسیم بندی می شوند که هر یک از این دسته ها نیز تقسیم بندی خاصی دارند. از نظر نحوه خنک کاری کندانسور نیز می توان چیلرها را به دو دسته کندانسور هوا خنک و کندانسور برای خنک نمودن سیال خنک کننده، استفاده میشود.
چیلر های جذبی به دو دسته جاذب جامد و جاذب مایع تقسیم بندی می شوند. در چیلر های جذبی با جاذب جامد از سیلیاکژل به عنوان جاذب استفاده می شود. در این دسته تنوع کاربردی وجود ندارد. چیلر های جذبی با جاذب ماید بر حسب سیال مبرد به دو دسته آمونیاکی و آبی تقسیم بندی می شوند.
 
در چیلرهای جذبی آمونیاکی، آب به عنوان جاذب و آمونیاک به عنوان مبرد می باشد و به دلایلی که ذکر خواهد شد تنوعی درآن وجود ندارد. در چیلر های جذبی آبی، لیتیوم بر مایع به عنوان جاذب و آب به عنوان مبرد می باشد. این نوع چیلر ها به عنوان چیلر های لیتیوم برماید معروفند. این نوع از چیلر ها نیز به سه دسته قابل تقسیم می باشند. 1- تک اثره 2- دو اثره 3- سه اثره. تفاوت این سه دسته در تعداد ژنراتور ها و مبدل های حرارتی آنها می باشد که در افزایش مقدار ضریب عملکرد تاثیر گذار است. چیلر های تک اثره نیز به سه دسته آب گرم، آب داغ و بخار فشار پایین قابل تقسیم می باشد. و چیلر های دو اثره به دو دسته بخار فشار بالا و شعله مستقیم تقسیم میشوند. دسته بندی بیان در جدول 1 قابل مشاهده می باشد.
 
 
تقسیم بندی چیلر ها

 
نوع چیلر
توان کاری (کیلووات)
مایع
تک اثره
آب گرم
{10-7}4000-120
آب داغ
{10-7}4000-120
بخار فشار پایین
{10-7}4000-120
دو اثره
بخار فشار بالا
{10-7}4000-150
شعله مستقیم
{10-7}700-120
آمونیاکی
{11}35-15
جامد
سیلیکاژل
{4}650-90
 

نسل جدید چیلر های جذبی سه اثره نامیده میشوند. در این چیلر ها ضریب عملکرد در حدود 1.6 می باشد. سیکل کاری این چیلر ها تقریباً همانند سیکل چیلر های جذب تک اثره می باشد، با این تفاوت که سیکل آنها از دو سیکل پایه تک اثره داخل هم تشکیل شده است.
در این چیلر ها به دلیل دمای بالای لیتیوم بر مایددر ژنراتور از فلزات خاص گران قیمت استفاده می شود و به دلیل قیمت بالا هنوز تجاری نشده اند و به تعداد محدودی در مراکز خاص مورد استفاده قرار گرفته اند. بطور کلی چیلر های آمونیاکی و لیتیوم برمایدی و جامد فقط آب خنک هستند. از آنجا که چیلر های آمونیاکی و لیتیوم برمایدی شعله مستقیم به دلیل هزینه اولیه بالا فقط در ظرفیت های پایین تولید میشوند و کاربرد صنعتی ندارند در ادامه مورد بررسی قرار نخواهند گرفت.
چیلر های تراکمی همانطور که در جدول 2 مشخص شده است بر اساس کمپرسور مورد استفاده به چهار گروه اصلی رفت و برگشتی، اسکرو، اسکرال، و سانتریفوژ تقسیم میشوند.
 
 

انواع چیلر ها
 
نوع چیلر
توان کاری (کیلووات)
رفت و برگشتی
{14}700-45
اسکرال
{14}280-45
اسکرو
{14}3500-90
سانتریفیوژ
{14}به بالا -280
 
همچنین چیلر های تراکمی برحسب مبرد مورد نیاز استفاده به دو دسته اصلی کلرو فلئورو کربن و هیدرو کلرو فلئورو کربن و از نظر تامین فشار کندانسور برای جلوگیری از فلاش گاز (بخار شدن مبرد در کندانسور) به دو نوع اصلی پمپ مایع و افزایش فشار در کمپرسور تقسیم بندی میشوند. این تقسیم بندی ها برای هر 4 نوع کمپرسور مورد استفاده با کمی تفاوت وجود دارد. با توجه به اینکه چیلر های تراکمی با کمپرسور اسکرال در ظرفیت های پایین تولید میشوند و بیشتر می شوند و بیشتر جنبه تهویه مطبوع دارد در ادامه مورد بررسی قرار نخواهد گرفت.
 

3- معیار های مهم و موثر در انتخاب چیلر

بر طبق نظر اشری، برای عملکرد بهینه چیلر ها در پروژه مورد نیاز، انتخاب چیلرها باید با توجه به موارد زیر انجام گیرد:
1- قیمت انرژی، 2- هزینه نگهداری، 3- عمر مفید تجهیزات، 4- زمان و ترتیب روشن و خاموش شدن، 5- ارتباط بین سرمایش و گرمایش در سیستم، 6- اندازه، 7- تجهیزات پیرامونی، 8- هزینه نصب، 9- هزینه بیمه و مالیات دستگاه و انرژی مصرفی و 10- هزینه تامین آب برج خنک کن و آب گردش در سیستم و هزینه های سختی گیری از آب.
2- برای انتخاب مناسب تر علاوه بر موارد فوق می توان مواردی همچون هزینه خرید و شرایط آب و هوایی را نیز در نظر گرفت. در حال حاضر مالیات و بیمه در ایران نقش کلیدی در انتخاب چیلر ندارد. در ادامه به بررسی موارد فوق الذکر پرداخته میشود.
 

3-1- شرایط آب و هوایی
 

با توجه به شرایط آب و هوایی می توان سیستم دفع گرمای کندانسور را مشخص نمود. در مناطق مرطوب و مناطقی که بحران آب شیرین وجود دارد باید از سیستم هوای خنک استفاده شود و در مناطق دیگر می توان از سیستم های آب خنک استفاده نمود. باید به این نکته توجه داشت درمناطقی که می توان از کندانسور های آب خنک استفاده کرد استفاده از کندانسور های هوا خنک به صرفه نیست. زیرا این کندانسور ها مصرف برق بالایی داشته و استفاده از آنها منجر به افزایش هزینه های جاری میشود. ولی در بعضی از صنایع نفتی دمایی را مشخص می کنند که تا آن دما از سیستم های آب خنک و در دما های کمتراز سیستم های هوا خنک استفاده شود. به علت تفاوت در مقدار ضریب عملکرد، مقدار آب در گردش کندانسور چیلر های تراکمی کمتر از چیلر های جذبی می باشد. همانطور که ذکر شده، چیلر های لیتیوم برماید فقط با کندانسور چیلر های لیتیوم برماید فقط با کندانسور آبی کار می کنند، حتی در مناطقی که کم آب نیست ولی مصرف کمتر آب در برج خنک دارای اهمیت باشد، چیلرهای تراکمی مطرح میشوند. با این حال در صورت استفاده از چیلر های جذبی به این نکته توجه شود که چیلر های جذبی دو اثره به دلیل ضریب عملکرد بالاتر، آب کمتری نسبت به چیلرهای تک اثره مصرف می کنند.
 

3-2- هزینه خرید
 

هزینه خرید چیلر های تراکمی در توان های برودتی پایین، کمتر از چیلر های چذبی می باشد. این تفاوت تا توانی حدود 200 تن برودتی وجود دارد و در توان های بالاتر از آن هزینه خرید جذبی کمتر می شود. قابل ذکر است که چیلر های تراکمی یا کمپرسور اسکرو گرانتر از چیلر های با کمپرسور رفت و برگشتی و سانتریفوژ است. چیلر های جذبی دو اثره نیز از چیلر های جذبی تک اثره گران تر هستند. هزینه خرید چیلر های جذبی جامد نیز تقریباً همانند چیلر های جذبی تک اثره می باشند.
 
3-3- هزینه های انرژی هزینه انرژی مصرفی در چیلر های تراکمی هزینه برق مصرفی آنها می باشد و در چیلر های جذبی گاز طبیعی یا گازوئیل مصرفی است. با توجه به اینکه انرژی برق بسیار گرانتر از گاز یا گازوئیل است، هزینه انرژی چیلر های تراکمی بسیار بیشتر از چیلرهای جذبی می باشد. علاوه بر این مصرف انرژی برق در تابستان که زمان استفاده از چیلر ها میباشد، بیشتر میشود در حالی که مقدار مصرف گاز یا گازوئیل در تابستان کاهش می یابد. این عامل باعث گرانتر شدن برق و افزایش هزینه های چیلر های تراکمی میشود. مصرف برق در کمپرسور های اسکرو کمتراز رفت و برگشتی و سانتریفوژ می باشد. برای کاهش مصرف انرژی در این چیلر ها میتوان از چندین کمپرسور استفاده کرد تا در هنگام بار بعضی از کمپرسور ها از خط خارج شوند. البته این کار باعث افزایش هزینه خرید میشود چرا که عمده قیمت چیلر های تراکمی بابت کمپرسور آنهاست. در پروژه هایی که جهت تامین انرژی مورد نیاز فرایند های صنعتی، انرژی برق زیادی مصرف می کنند (مثلا بالای 2MW) استفاده از چیلر تراکمی با توان بالا (مثلا در حدود 200 KW) توجیه فنی و اقتصادی دارد. در اینگونه موارد استفاده از چیلر های تراکمی علاوه بر اینکه بار زیادی در مقایسه با برق مصرفی پروژه تحمیل نمی کند، از نظر نگهداری راحت تر و کم هزینه تر می باشد.
از بخار آب، آب گرم یا آب داغ جهت تامین انرژی حرارتی مورد نیاز در تمام چیلر های جذب استفاده می شود. برای تولید بخار ویا آب داغ از دیگهای بخار استفاده میشود که سوخت مصرفی آنها گازوئیل یا گاز می باشد. از آنجا که چیلر های جذبی تک اثره بیشتر از دو اثره، بخار یا آب گرم مصرف می کنند، میتوان گفت که مصرف انرژی در چیلر های جذبی دو اثره کمتر از تک اثره می باشد. چیلر های جذبی جامد از لحاظ مصرف انرژی مانند چیلر های جذبی تک اثره می باشند.
 

3-4- هزینه نگهداری

هزینه نگهداری چیلر های جذبی لیتیوم برماید بیشتر از چیلر های تراکمی میباشد. چیلر های جذبی جامد موجود هزینه نگهداری پایینی دارند. مسئله اصلی در نگهداری چیلرهای جذبی کمبود کارشناس برای نگهداری آنهاست که این مشکل به مرور زمان کمتر میشود. در حال حاضر توجه به در دسترس بودن افراد متخصص چیلر های جذبی در نزدیکی محل اجرای پروژه اهمیت دارد. البته مورد برای صنایع بزرگ که متخصص چیلر های جذبی حضور دائمی در آنها منتفی است.
مهمترین قسمتی که در چیلر های تراکمی باید بازرسی شود کمپرسور و متعلقاب آن می باشد. زیرا هنگامی که چیلر در حال کار است امکان صدمه دیدن و از کار افتادن کمپرسور از بقیه اجزاء بیشتر است. در چیلر های جذبی مهمترین مسئله چک کردن مقدار اسیدی بودن لیتیوم برماید و تزریق بموقع بازدارنده هاست. زیرا هنگامی که چیلر در حال کار است، مهمترین موردی که ممکن است رخ دهد ولی قابل مشاهده نیست اسدی شدن لیتیوم برماید است که بشدت به چیلر جذبی لطمه می زند.
 

3-5- هزینه نصب
 

هزینه نصب چیلر های جذبی لیتیوم برماید نسبت به چیلر های تراکمی بیشتر میباشد. زیرا موارد زیادی باید هنگام نصب و راه اندازی آنها کنترل شود. ضمناً چیلر های جذبی لیتیوم برماید و جامد نسبت به چیلر های تراکمی اندازه بزرگتری داشته که منجر به افزایش هزینه حمل و نقل میشود. چیلر های جذبی جامد هزینه نصب بیشتری نسبت به دیگر چیلر های جذبی دارند.

 

3-6- هزینه تامین مبرد و جاذب
 

در چیلر های جذبی و مبرد و در چیلر های تراکمی تامین مبرد هزینه بر می باشد. آب مورد استفاده در سیستم های جذبی آب مقطر خالص می باشد که قیمت بالائی ندارد. اما لیتیوم برماید سیال گرانی بوده و به دلیل وارداتی بودن هزینه بیشتری برای تامین آن پرداخت میشود. همچنین بسته به اینکه بازدارنده مورد استفاده در لیتیوم بروماید، مولییدات یا کرومات باشد، قیمت آن متفاوت است. قیمت لیتیوم برماید با باز دارنده مولییدات گرانتر از کرومات می باشد کرومات بازدارنده بهتری است اما به دلیل صدمات زیست محیطی استفاده از آن در بسیاری از کشور ها ممنوع شده است، در حال حاضر استفاده از آن در ایران آزاد است.
مبرد در چیلر های جذبی جامد، همان آب مقطر است که ارزان قیمت است ولی جاذب سیلیکاژل می باشد که قیمت بالایی دارد. نکته مهم این است که جاذب چیلر های جذبی لیتیوم برماید بعد از چند سال فعالیت باید تخلیه و تصفیه شود و دوباره با مقداری لیتیوم برماید جدید به داخل چیلر تزریق شود. ولی سیلیکاژل تا انتهای عمر چیلر توانایی خود را از دست نمی دهد و نیاز به تعویض ندارد. مبرد های معمول در چیلر های تراکمی، R 12 و R 22 هستند که استفاده از آنها در بسیاری از کشور ها ممنوع شده است و بجای آنها از R 512 و دیگر مواد غیر مضر برای لایه ازون استفاده می شود. با این حال تهیه R 12و R22 در ایران مشکل نبوده و استفاده از آن ممنوع نیست و از لحاظ فنی مبرد های بسیار مناسبی می باشند.
3-7- معمولاً اولین قسمتی که در چیلر های تراکمی نیاز به تعمیر و یا تعویض دارد، کمپرسور است. کمپرسور ها به دلیل اینکه قطعات متحرک زیادی دارند. گرچه این مشکل تا حدودی با به بازار آمدن کمپرسور های اسکرو کمتر شده ولی هنوز وجود دارد. کمپرسور های رفت و برگشتی طول عمر کوتاهی دارند با این وجود به دلیل راحتی تعمیر و نگهداری هنوز مورد استفاده قرار می گیرند. به هر حال با وجود نگهداری نسبتاً خوب چیلر های تراکمی، کمپرسور ها اغلب به دلیل فرسودگی از کار می افتند.
در چیلر های جذبی لیتیوم برماید رسوب گیری کندانسور، خوردگی آبزربر و ژنراتور و کریستاله شدن لیتیوم برماید، عوامل اصلی از کار افتادن چیلر می باشند. نرخ رسوب گیری در کندانسور چیلر های جذبی نسبت به کندانسور چیلرهای تراکمی بیشتر است. زیرا دبی در چرخش در کندانسور چیلر های جذبی بیشتر می باشد. پدیده خوردگی بیشتر در ژنراتور و آبزریر رخ می دهد. علت وقوع این پدیده، تزریق نکردن بازدارنده ها به لیتیوم بروماید و یا نفوذ هوا به داخل چیلر و مخلوط شدن آن با لیتیوم بروماید می باشد. بطور کلی تولید ذرات باردار هیدروژن باعث خوردگی میشود، لذا باید به طریقی از سیستم خارج شود. بزرگترین مشکل چیلر های جذبی کریستاله شدن لیتیوم برماید است که به دو دلیل غلظت بالا و دمای پایین آن اتفاق می افتد. توجه شود که عوامل فوق الذکر که موجب کاهش طول عمر چیلر های جذبی می شوند. ناشی از عدم نگهداری صحیح چیلر می باشد، زیرا:
 
1- اگر غلظت مواد معلق در آب برج خنک کن کنترل شود، رسوب خیلی دیرتر تشکلیل میشود.
2- اگر مواد بازدارنده به موقع به سیال سیکل تزریق شود و خلع به موقع مورد استفاده قرار گیرد، ذرات بار دار هیدروژن و مقدار کم هوای نفوذی از سیستم خارج می شود.
3- کریستاله شدن با کنترل دمای آب برج خنک کن به ندرت در چیلر ها با سیستم کنترلی اتوماتیک رخ میدهد. برای جلوگیری از کریستاله شدن چندین راهکار اتوماتیک و دستی وجود دارد . طول عمر چیلر های جذبی تک اثره نسبت به بقیه چیلر های جذبی لیتیوم برمایدی بیشتر است. چیلر های جذبی نیز نسبت به همه چیلر ها طول عمر بیشتری دارند.
 

3-8- ضریب عملکرد چیلر ها
 

ضریب عملکرد چیلر های تراکمی در حدود 3 تا 5 می باشد. ضریب عملکرد حدود 5 برای سیستم های با تکنولوژی بالاست. بطور معمول ضریب عملکرد چیلر های تراکمی 4 بوده و در محاسبات دبی آب کندانسور و اواپراتور چنین در نظر گرفته می شود. ضریب عملکرد چیلر های جذبی تک اثره و آمونیاکی حدود 0.7 و دو اثره حدود 1.2 گزارش شده است.
توجه شود که مقدار ضریب عملکرد در هنگامی که چیلر با توان برودتی کامل کار نمی کند نیز دارای اهمیت است. ضریب عملکرد چیلر های جذبی در چنین مواقعی به شدت افت می کند ولی در چیلر های تراکمی بدلیل استفاده از چند کمپرسور، افت کمتری دارد. هنگامی که چیلر تراکمی با توان برودتی کامل کار نمی کند، کمپرسور های اضافی خاموش می شوند که منجر به کاهش کمتر ضریب عملکرد می شود. توصیه میشود در مواردی که تغییرات شدید توان برودتی وجود دارد از چیلر های جذبی دو اثره که حدود 1.2 می باشد با ضریب عملکرد حدود 5.5 برای چیلر های تراکمی برابری میکند. زیرا راندمان تولید برق در نیروگاه های حرارتی حدود 30% بوده و افت زیادی نیز در مسیر انتقال آن وجود دارد. به هرحال اگر چیلر های تراکمی به ضریب عملکردی برابر 6 دست پیدا کنند و راندمان نیروگاهی حدود 30% باشد استفاده از چیلر های تراکمی مقرون بصرف میشود.
 

3-9- زمان و ترتیب خاموش شدن
 

همانطور که گفته شد چیلر های جذبی لیتیوم برمایدی در هنگام کاهش بار برودتی ضریب عملکرد پایین تری دارند، لذا بهتر است در سیستم هایی که نوسانات بار زیادی دارند مورد استفاده قرار نگیرند. با این وجود سیستم های نصب شده بر روی این چیلر ها تمام اتوماتیک بوده و توانایی خوبی برای کاهش بار از خود نشان می دهند. مثلاً پمپ ها دارای اینورتر هستند و در بارهای کم برق کمتری مصرف کنند. یا مشعل های نصب شده بر روی این چیلر ها چند مرحله ای بوده و در چنین مواقعی میتوانند به آرامی کاهش بار داشته باشند. در چیلر های که آب گرم یا بخار استفاده می کنند، شیر کنترلی عمل نموده و دبی مصرفی را کاهش می دهد. این کار باعث کاهش مصرف انرژی در چیلر های جذبی می شود. عملکرد چیلرهای جذبی جامد در هنگام کاهش بار برودتی مانند چیلر های جذبی لیتیوم برمایدی تک اثره می باشند.
در چیلر های تراکمی با کاهش توان برودتی، تعدادی از کمپرسور ها خاموش میشوند و یا توان آنها کاهش می یابد. در مواردی که کاهش بار کم باشد، با توجه به نوع کمپرسور مورد استفاده، می توان توان کمپرسور را تا حدود 0.1 توان ماکزیمم کاهش داد. کمپرسور های اسکرو قابلیت کارکرد با توانی بین 10% تا 100% توان نامی خود دارند و کمپرسور های رفت و برگشتی اگر بصورت چند سیلندری باشد، قابلیت کارکرد با توانی بین 12.5% تا 100% توان نامی خود را دارند. اگر از بای پس گاز داغ استفاده شود، می توان کمپرسور را از خط خارج نموده و توانی از آن نگرفت.
نکته مهم دیگر سرعت رسیدن چیلر به توان کاری پس از شروع به کار است. چیلر های تراکمی بسرعت به توان کاری خود می رسند ولی چیلر های جذبی لیتیوم برمایدی جهت رسیدن به توان کاری خود به زمان بیشتری نیاز دارند. چیلر های جذبی جامد از چیلر های جذبی دیگر سریعتر به توان کاری خود می رسند. این نکته در پروژه هایی که تامین سریع بار برودتی، مورد نیاز است اهمیت دارد.
 

3-10- توانایی ارتباط بین سرمایش و گرمایش
 

چیلر های جذبی لیتیوم برمایدی در مدل های دو اثره توانایی تبدیل به سیستم گرمایشی را دارند ولی استفاده از این قابلیت بصرفه نیست، زیرا چیلر زودتر مستهلک شده و هزینه زیادی را تحمیل می کند. از طرف دیگر تولید حرارت را با یک دیگ ارزان قیمت نیز میتوان انجام داد. اما چیلر های تراکمی دارای چنین قابلیتی نیستند. به هرحال قابلیت مذکور بدلیل هزینه زیادی که تحمیل می کند، خیلی مفید نیست.
ویژگی مهم چیلر های جذبی، قابلیت استفاده از آنها در مراکز تولید همزمان نیروی برق، گرمایش، و سرمایش، در سیستم های سرمایش خورشیدی و در پروژه هایی است که هدر رفت حرارت وجود دارد. چیلر های جذبی جزء لاینفک چنین سیستم هایی می باشند. در خیلی از مراکز صنعتی، بخشی از حرارت تولید شده بعد از استفاده در فرآیند اصلی هدر می رود، در حالی که می توان از آن برای ایجاد سرمایش توسط چیلر های جذبی آب گرم یا آب داغ استفاده کرد. در چنین مواردی چیلر های جذبی بهترین گزینه می باشند و به شدت مقرون بصرفه هستند چراکه هزینه انرژی برای آنها پرداخت نمی شود. چیلر های جذبی جامد در چنین مواردی کاربرد فراوانتری دارند. در صنایعی که بخار برای نیاز های دیگر تولید می شود استفاده از چیلر های جذبی توصیه میشود. زیرا تجهیزات تأمین بخار معمولاً در تابستان ها بصورت کامل کار نمی کنند و نمی توان از آنها برای چیلر های جذبی استفاده کرد.
 

3-11 اندازه
 

چیلر های جذبی لیتیوم برمایدی معمولاً فضای بیشتری را نسبت به چیلر های تراکمی اشغال می کنند که در تناژ های پایین این موضوع کاملاً محسوس است. در بارهای زیاد که نیاز است از چند چیلر تراکمی استفاده شود اگر از یک چیلر جذبی با بار معادل استفاده شود جای کمتری اشغال می کند. بطور کلی می توان گفت که فضای اشغال شده به ازای هر تن برودتی در چیلر های جذبی لیتیوم برمایدی بیشتر از مبدل های حرارتی صفحه ای به عنوان کندانسور در چیلر های تراکمی و به عنوان مبدل حرارتی در چیلر های جذبی باعث کوچکتر شدن اندازه چیلر های تراکمی و جذبی لیتیوم برماید شده است. استفاده از مبدل های حرارتی صفحه ای علاوه بر کوچکتر کردن اندازه چیلر ها باعث کاهش قیمت آنها می شود ولی برطرف نمودن کریستاله شدن لیتیوم برماید در چیلر های جذبی را مشکلتر می کند.
چیلر های جذبی جامد نسبت به چیلر های جذبی لیتیوم برمایدی فضای بیشتری را نیاز دارند. اندازه بزرگ این چیلر ها باعث افزایش هزینه حمل و نقل و نصب میشود.
 

3-12- تجهیزات پیرامونی
 

تجهیزات پیرامونی برای چیلر های لیتیوم برمایدی و تراکمی مشابه است، با این تفاوت که در مورد چیلر های تراکمی پمپ سیرکولاتور آب برج خنک کن، کوچکتر است. همچنین پمپ آب خنک گردشی در سیستم سرمایشی برای چیلر های جذبی و تراکمی متفاوت می باشد زیرا هر دستگاه برای اختلاف دمای ورودی و خروجی طراحی شده است. بنابر این تفاوت در تجهیزات پیرامونی، بستگی به توان و اندازه چیلر ها دارد. چیلر های جذبی جامد نیز از نظر تجهیزات پیرامونی مانند چیلر های جذبی تک اثره می باشند.
از آنجایی که در بعضی پروژه ها سرو صدای تجهیزات اهمیت دارد.باید چیلر ها و تجهیزات پیرامونی آنها را از انواعی که صدای کمتری تولید می کنند انتخاب کرد. چیلر های تراکمی صدای زیادی تولید می کنند ولی چیلر های جذبی صدای کمتری دارند. اما صدای تجهیزات جانبی آنها یکسان است. چیلر های جذبی جامد فقط در مواقع باز و بسته شدن شیر ها صدا تولید می کنند و در بیشتر زمان کاری صدای بسیار کمی دارند.
 

4- سیستم های ترکیبی
 

همانطور که در توضیحات قسمت قبل بیان شد. چیلر های جذبی و تراکمی هر کدام دارای معایب و محاسنی هستن که در هر پروژه مواردی از آنها طراح را به سمت انتخاب یکی از این دو چیلر سوق می دهد. اما در بسیاری از پروژه ها استفاده ترکیبی از هر دو چیلر جذبی و تراکمی بشدت بصرفه می باشد. بعنوان نمونه در موارد ذیل استفاده ترکیبی از چیلر های جذبی و تراکمی توصیه میشود:
1- اگر در پروژه مورد نظر نواسانات شدید بار برودتی وجود داشته باشد، می توان بار حداقل را توسط سیتسم جذبی تأمین نمود تا همواره با توان کامل کار کند و برای تأمین بارهای برودتی نوسانی از چیلر تراکمی استفاده نمود.
همچنین می توان در بار کامل از ترکیب چیلرهای جذبی و تراکمی استفاده نمود. با کاهش بار بتدریج چیلرهای تراکمی از مدار خارج شدده تا زمانیکه بار مورد نیاز کمتراز توان چیلر جذبی شود، در این زمان چیلر جذبی از مدار خارج و با توجه به توان مورد نیاز چیلرهای تراکمی در مدار قرار می گیرد.
2- در صورت اجرای طرح تعرفه های مختلف برای قیمت برق در زمان های مختلف، می توان در مواقعی که برق گرانتر است چیلر تراکمی را از مدار خارج نموده و چیلر جذبی را جایگزین نمود.
3- در مناطق مرطوب می توان از چیلر جذبی استفاده نمود و در مواقعی که برج خنک کن قادر به تأمین سرمایش مورد نیاز کندانسور نباشد، از چیلر تراکمی هوا خنک استفاده کرد. این شرایط ممکن است فقط در چند روز از سال رخ دهد. به هر حال تفاوت هزینه های انرژی مصرفی چیلر را جبران می کند. مجموع توان برودتی دو چیلر برابر کل توان مورد نیاز است. در سیتسم هایی (سیستم ترکیبی) دارد، چراکه دبی آب در چرخش در طراحی مناسب برای نسبت بار کاری این دو چیلر این مساله را به نحو صحیح حل کرد تا در اجرا مشکلی پیش نیاید.
 
5- جمع بندی و نتیجه گیری
در این مقاله با مروری بر متون علمی و فنی، نکات مهم در انتخاب چیلر ها مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. با توجه به بررسی های انجام شده در انتخاب چیلر برای هر پروژه باید به موارد مهم زیر توجه داشت:
1- شرایط آب و هوایی. 2- هزینه خرید. 3- هزینه های انرژی. 4- هزینه نگهداری. 5- هزینه نصب. 6- هزینه تأمین مبرد و جاذب. 7- از نظر طول عمر. 8- ضریب عملکرد ها. 9- زمان و ترتیب خاموش شدن. 10- توانایی ارتباط بین سرمایش و گرمایش. 11- اندازه و 12- تجهزات پیرامونی توجه داشت.
1- اگر امکان نصب چیلر های جذبی وجود دارد، از این نوع چیلر استفاده شود زیرا محاسن این چیلر ها از معایب آنها خیلی بیشتر است.
2- در پروژه هایی که امکان نصب چیلر جذبی به دلایلی از قبیل مرطوب بودن هوا وجود ندارد، بصورت ترکیبی از چیلر های جذبی تراکمی استفاده شود.
3- در صنایعی که هدر رفت انرژی وجود دارد و یا قابلیت نصب سیستم های تولید همزمان برق و گرمایش را دارا            می باشند توصیه می شود از چیلر های جذبی استفاده شود.
4- در مناطقی که امکان استفاده از انرژی های نو مانند انرژی خورشیدی با زمین گرمایی وجود دارد از چیلر های جذبی جامد استفاده شود.
5- توصیه می شود در صنایعی که مصرف برق بالایی دارند از چیلر های تراکمی و در صنایعی که مصرف بخار زیادی دارند از چیلر های جذبی استفاده شود.